گروه : یادداشت /

شناسه: 9996

26 اردیبهشت 1402 23:12

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

صادقی که رئیس مذهب شد!؟
جعفر ابن محمد(ع)، ملقب به صادق، امام ششم شیعیان، سال 83 ه.ق در مدینه متولد، در ۳۱ سالگی امام امت و در ۶۵ سالگی به شهادت رسید.

دوران امامتش مصادف بود با اواخر حکومت امویان و اوایل حکومت عباسیان.

🔷 زمان امامت حضرت صادق(ع) و جَو فرهنگی_سیاسی جامعه، با دوران امامت دیگر ائمه متفاوت بود، به دلیل ضعف بنی‌امیه و قدرت گرفتن بنی‌عباس.

این دو مدت‌ها در حال درگیری با هم بودند تا در سال 129 وارد مبارزه مسلحانه و عملیات نظامی گردیدند و این کشمکش‌ها بر سَر قدرت سبب شد که توجه آنان کمتر به امام و فعالیتش باشد.

🔶 همین امر باعث شد امام صادق(ع) فرصت را غنیمت شمرده و فعالیت علمی، فکری، فرهنگی، برخورد فِرق منحرف و تربیت شاگرد برای اسلام را در دستور کار خود قرار دهد.

ایشان نهضت علمی_فرهنگی پدرش امام محمدباقر(ع) را ادامه و حوزه وسیع علمی و دانشگاه بزرگی را به‌وجود آوردند و در رشته‌های مختلف علمی و نَقلی شاگردان بزرگی تربیت نمودند.

♦️شاگردانی همچون:

هشام بن حکم، مفضل بن عمر کوفی جعفی، محمد بن مسلم ثقفی، ابان بن تغلب، هشام بن سالم، مؤمن طاق، جابر بن حیان و . . . تعداد شاگردان امام را تا ۴۰۰۰ نفر نوشته اند.

ابوحنیفه رئیس یکی از چهار فرقه اهل‌سنت مدتی شاگرد ایشان بود و خودش به این موضوع افتخار کرده است.

🔷 مناظرات زیادی نیز در همین موضوعات میان ایشان و سران فرقه‌های گوناگون انجام پذیرفت، که طی آن امام با استدلال‌های متین و استوار، پوچی عقاید آن‌ها و برتری اسلام را ثابت می نمود.

◽️ یکی از مهم‌ترین اقدامات امام؛ تفکیک جنود(لشکر) عقل و جهل است.

 امام بیش از ۷۰ مصداق برای حق و مقابلش باطل را برشمردند و معرفت توحیدی را کاملاً تبیین می‌نماید، مصادیقی همچون:

حق / باطل
ایمان / کفر
نور / ظلمات
استقامت / ذلت
حلال / حرام
مستضعف / مستکبر
ولایت الله / ولایت طاغوت
و ...

⛔️ در اعتقادات آسیای شرقی علی‌الخصوص چین به «یین و یانگ» می‌رسیم که قائل به تعادل بین خیر و شر هستند (معتقدند عالم جعل نیز باید باشد و با عالم حق تعادل داشته باشد! یعنی شَر و خِیر هر دو باید باشند، نه فقط خِیر!!)

📛 در تفکرات لیبرالی، آنان معتقد به سه‌گانه (پدر، پسر و روح القدس) هستند!

 قرآن صراحتاً آن را شِرک خوانده، اما علوم انسانی غرب بر اساس همین سه‌گانه بنا گشته و توحید در آن وجود ندارد؛ علت آنکه رهبری تأکید بر اسلامی کردن علوم انسانی دارند به همین علت است.

🔘 بدین سبب صادق آل محمد(ع)، معارف اسلامی را بیش از هر زمان ائمه اطهار قبل خود منتشر نمود، به نحوی که بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه ها از امام جعفرصادق(ع) نقل گردیده و مذهب تشیع به نام مذهب جعفری و فقه تشیع به نام فقه جعفری خوانده شد.

♦️هنگامی که قدرت کاملاً به دست عباسیان افتاد، فشار بر شیعیان افزایش یافت و در نهایت منصور عباسی حضرت صادق(ع) را به شهادت رساند.

🔳 شهادت رئیس مذهب تشیع، صادق آل‌محمد(ع) بر تمامی مسلمانان جهان تسلیت باد.

✍️ مجتبی لشکربلوکی
       مدرس دانشگاه

نویسنده :

نظرات
آرشیو